Субота, 2024-04-27, 12:58 PMВітаю Вас Гість | RSS
1 000 000 ідей для бізнесу
Меню сайту
Міні-чат
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 676
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

вибір між ТзОВ та АТ


ВИБІР МІЖ ТзОВ ТА АТ

Товариство з обмеженою відповідальністю (ТзОВ) і акціонерне товариство (АТ) - найбільше часто використовувані організаційно-правові форми, причому для малого бізнесу, як правило, використається закрите акціонерне товариство (ЗАТ).
Часто вибір майбутньої форми коливається саме між цими формами. Як зробити правильний вибір?

Подібність

Помітимо, що товариство з обмеженою відповідальністю (ТзОВ) і закрите акціонерне товариство (ЗАТ) мають багато спільного — однакові вимоги ставляться до мінімального розміру статутного капіталу, а також до максимальної кількості учасників або акціонерів; до складу учасників можуть входити як фізичні, так й юридичні особи.
Як учасники ТзОВ, так й акціонери ЗАТ мають переважне право на придбання частки в статутному капіталі (акції), запропонованої на продаж іншими учасниками (акціонерами).
Як учасники ТзОВ, так й акціонери будь-якого АТ (і ЗАТ, і ВАТ) втрачають право власності на майно, внесене в статутний капітал цих суспільств, але здобувають частку в статутному капіталі (або акцію). Разом із цим вони дістають права:
брати участь у керуванні суспільством;
брати участь у розподілі прибутку;
одержувати інформацію про діяльність суспільства;
у випадку ліквідації суспільства одержати частину майна, або його вартість;
продати або іншим способом поступитися свою частку (акцію).

Основні відмінності

Для того, щоб вибрати між цими двома формами, розглянемо їхні основні розходження.

1. Акції (для будь-якого АТ)

Сутністю створення акціонерного товариства (і ЗАТ, і ВАТ) є оголошення засновником про створення акціонерного товариства, тобто випуск у продаж цінних паперів (акцій), і пропозиція певному або невизначеному колу осіб купувати ці папери, тим самим формуючи статутний капітал.

Тобто у будь-якому АТ випускаються акції і їхній випуск, а потім і звіт про підсумки їхнього випуску потрібно реєструвати відповідно до законодавства про цінні папери. Реєстрація акцій - складний процес, що вимагає від АТ оформлення великої кількості документів. Будь-які угоди з акціями заборонені до реєстрації звіту про підсумки випуску акцій. Крім того, з моменту створення АТ необхідно вести реєстр акціонерів, а у ВАТ публікувати фінансовий звіт й інші відомості. За порушення цих положень закону передбачені великі штрафи.
У ТзОВ акції не випускаються й щодо цього документарне оформлення діяльності ТзОВ істотно простіше.

2. Вихід з товариства

Учасник ТзОВ вправі в будь-який час вийти з товариства, нічия згода для цього не потрібно, при цьому ТзОВ зобов'язано виплатити йому дійсну вартість його частки або видати в натурі майно такої ж вартості — протягом 6 місяців з моменту закінчення фінансового року.
Таким чином, в учасників є реальна можливість повернути вкладені кошти шляхом виходу з ТзОВ. Але, з іншого боку, створюється небезпека того, що фінансове становище ТзОВ може значно погіршитися через вихід одного з учасників (особливо якщо розмір його частки значний).
Зауважимо, що відомо багато судових справ по такому виділу частки. Наприклад, двоє друзів створили ТзОВ, у рівних частках, один працював багато й добре, а іншої гірше, а потім вирішив вийти з ТзОВ і виділити свою половину...
В АТ немає поняття "виходу" зі складу учасників з вилученням своєї частки майна, оскільки учасник (акціонер) не вносив вклад у статутний капітал, а купував акції, — відповідно він, як власник цінних паперів, вправі продати їх тому, хто захоче їх купити, але не вправі жадати від товариства повернути йому їхня вартість (виключення становлять випадки вимоги викупу акцій суспільством, передбачені чинним законодавством) і, тим більше, виділення часток у натурі з майна АТ.
Зауважимо, що це, з одного боку, запобігає ризику фінансових втрат АТ при виході учасників, як це може відбутися в ТзОВ, а з іншого боку, збільшує ризик учасників, тому що вони не вправі розраховувати на яке-небудь відшкодування при вибутті із числа учасників АТ.

3. Зміна складу учасників

При необхідності змінити склад учасників товариства в ТзОВ для цього необхідно вносити зміни в установчі документи й реєструвати ці зміни в органі державної реєстрації.
Для АТ цього не потрібно, оскільки імена учасників в установчих документах не вказуються (за одним виключенням — випадку одного учасника, тоді в статуті його необхідно вказати). Зміна складу акціонерів пов'язана зі змінами в праві власності на акції, тобто потрібно тільки укласти договір про передачу акцій і внести відповідні зміни до реєстру акціонерів (який для невеликих АТ ведеться, як правило, ними самими).
Зауважимо також, що список учасників АТ є закритою інформацією для третіх осіб (на відміну від списку учасників ТзОВ).

4. Інші розходження

Існує й багато інших розходжень між ТзОВ й АТ — у способах зміни статутного капіталу, у порядку прийняття рішень загальними зборами та ін. і т.п.
Але, на наш погляд, саме три вищенаведених відмінності є основними параметрами для ухвалення рішення.
Практика показує, що товариство з обмеженою відповідальністю (ТзОВ) як організаційно-правова форма вимагає довірчих відносин між учасниками. Краще вибрати її для підприємств із невеликим стабільним складом учасників, об'єднаних спільними інтересами. Ідеальна ця форма буде і для організації з одним учасником.
Форма ж закритого акціонерного товариства (ЗАТ) переважає при широкому й часто змінюваному складі учасників. Це більш складна організаційно-правова форма.










Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архів записів
Цікаве
[2011-01-24]
Підбираємо приміщення для салону краси: шість стратегічних кроків
[2011-01-24]
Рентабельність бізнесу з генерування штучного снігу в Україну становить 15-25%
[2011-01-23]
ВИРОБНИЦТВО ХЛІБА. ОРГАНІЗАЦІЯ ХЛІБОПЕКАРНІ
[2011-01-22]
Торговий автомат з мобільним контентом, ідея бізнесу
[2011-01-23]
Установка і настройка супутникового телебачення
[2011-01-30]
Бізнес-ідея: заробляємо на бджільництві
[2011-03-17]
Модний стартап: історії знаменитих інтернет-інвесторів
[2011-01-19]
Бізнес-ідея : голод не тітка
[2011-01-23]
Газета оголошень
[2011-01-22]
Прокат скутерів - хороший спосіб отримання прибутку.
Соціальні закладки